Açık Öğretim Lisesi

Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni Yapıldı

Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni Yapıldı

 

      Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ’ nin koordinesinde Açık Öğretim Okullarının 25. yılı dolayısıyla İstanbul Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi´nde yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla diploma törenine düzenlendi.

 

      Tören; Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN, Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk YELKENCİ, Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ, İlçe Kaymakamları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Daire Amirleri ve okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

      Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Açık Öğretim Okullarının, öncelikle örgün eğitim çağı dışına çıkmış vatandaşlar ile engelliler, çalışanlar, vatani görevini yapmakta olan er ve erbaşlar ve tutuklu-hükümlülere de hizmet verdiğini anlattı.

 

 08-12-2017

 

     Her engelin eğitimle aşılabileceğini ifade eden Yılmaz, "Engeller bedenlerde değil, zihinlerde olmasın. En büyük engel zihinlerde olduğu zaman. Bilin ki bu engeli de yine eğitimle ortadan kaldırırız." dedi. Açık Öğretim Lisesi mezunu olup, geçen yıl üniversite sınavına giren vatandaşlardan 527´sinin hukuk fakültesini, bin 962´sinin mühendislik fakültesini, 160´ının tıp fakültesini kazandığını anlatan Yılmaz, "Bizim eğitimde amacımız, fırsat eşitliğini sağlamak, herkese kaliteli eğitim sunmak. Türkiye´nin bugünü dünden çok daha iyi. Çünkü eğitim bu hükümetin en öncelikli konusudur. Bütçeden en fazla payı eğitime veriyoruz. Çünkü eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmişsiniz demektir, eğitime önem verirseniz de her şeye önem vermişsiniz demektir." ifadelerini kullandı.  

 

     Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de, Açık Öğretim Okullarının 25 yılda 2 milyona yakın mezun verdiğini söyledi. Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitim hakkını herkes için sağlama çabası içinde olduklarını vurgulayan Altunel, çeşitli nedenlerle öğrenimlerini tamamlayamamış ve eğitim hayatına yeniden yön vermek isteyenlere büyük fırsatlar sunan Açık Öğretim Okullarının, eğitime açılmış bir kapı olduğunu dile getirdi. 

 

     Genel müdürlük bünyesinde hizmet veren Açık Öğretim Okullarının, bir uzaktan eğitim modeli olduğunu, ek sınavlar hariç yılda 3 dönem mezun verdiğini aktaran Altunel, "Çeyrek asırdır hedefimiz hep aynı, öğrencilerimize en iyi eğitim hizmetini sunmak. Bugün Açık Öğretim Okullarında iş ve işlemler internet aracılığıyla yürütülmektedir. Ders içerikleri kitap olarak verildiği gibi internet ortamında da sunulmaktadır, e-devlet üzerinden istedikleri belge ve bilgilere öğrenciler istedikleri gibi ulaşabilmektedirler. Açık Öğretim Bilgi Yönetim Sisteminden tüm bilgileri takip edebilmektedirler." diye konuştu.

 

      Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, yeni mezunlara diplomalarını vererek, günün anısına fotoğraf çektirdi.

  19-12-201719-12-201719-12-201719-12-201708-12-201708-12-2017

Kaynak: MEB

 

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No.21 06500Teknikokullar, - MEBİM 444 06 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.